ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 12645472
*
nr 1264 5472
Gusten Widerbäck
(1879-1970), Sverige
Gusten Widerbäck (1879-1970), Sweden. Landscape, signed. 1913, 29x43,
GOUACHE, Landskap, signerad. 1913,29x43 cm
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.
Estimate:
800
Sold:
SEK 500
Auction date:
Monday July 15 2019
at 19:03:58
- Bid history
Time
Bidder
Bid
14/7 18:09:04
1
Vinnande bud
15/7 17:01:45
2
500 kr
15/7 17:01:45
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.
Read more about Gusten Widerbäck
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache gusten widerbäck landskap landskapsmotiv landskapsmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7308 GOUACHE
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. S..//
Auction ends
in two days
13 maj at 19:39
-
7311 GOUACHE
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sweden. Signed, oute..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
13 maj at 19:13
*
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.
Läs om budbetjänten
Read more about Gusten Widerbäck
nr 1264 5472
Gusten Widerbäck
(1879-1970), Sverige
Gusten Widerbäck (1879-1970), Sweden. Landscape, signed. 1913, 29x43,
GOUACHE, Landskap, signerad. 1913,29x43 cm
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 500 |
Auction date: |
Monday July 15 2019 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
14/7 18:09:04 | 1 | Vinnande bud |
15/7 17:01:45 | 2 | 500 kr |
15/7 17:01:45 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.Read more about Gusten Widerbäck
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache gusten widerbäck landskap landskapsmotiv landskapsmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7308 GOUACHE
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sweden. S..//
Auction ends
in two days
13 maj at 19:39 -
7311 GOUACHE
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sweden. Signed, oute..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
13 maj at 19:13